Nasza historia

Stara Wędzarnia

Przekazy mówią, że Stara Wędzarnia zajmuje miejsce przedwojennej, frysztackiej rzeźni, zaopatrującej okolicznych masarzy.

W ubojni produkowano zarówno mięsa dla zakładów chrześcijańskich jak i koszerne – dla rzemieślników żydowskich. Sugerując się lokalizacją można domniemywać, że ubojnia stała tutaj jeszcze wiele lat wcześniej. Frysztak znany z kunsztu rzemieślników parających się wędliniarstwem, uwzględniony jest w wielu spisach rzemieślniczych zarówno z okresu autonomii galicyjskiej, jak i czasów II Rzeczypospolitej.

W  skorowidzu przemysłowo handlowym Królestwa – Galicyi z 1913 roku. Wymienieni są mistrzowie masarstwa Wojciech Małecki i Jan Samolewicz

W Informatorze Chrześcijańskim z 1936. Pojawiają się już Spółdzielnia Przetwórstwa Mięsnego z Twierdzy oraz rzemieślnicy Władysław Laskowski i Władysław Noga.

W okresie Polski Ludowej przedwojenni rzemieślnicy zatrudnieni zostali w Spółdzielni, która spisała i wydała w 1956 roku receptury z których zakład Stara Wędzarnia korzysta do dzisiaj.

Kilka słów

o Frysztaku

Początki miejscowości sięgają XII wieku. Po raz pierwszy Frysztak wymieniony był w dokumencie Bolesława Wstydliwego wydanym w roku 1259, który lokował tu miasto Freistadt (niem. „wolne miasto”) na prawie magdeburskim.

Pierwotna nazwa  świadczy o osadzeniu kolonistów niemieckich, którzy ulegli następnie procesowi polonizacji. Od 1340 ziemia sanocka, województwo ruskie. W 1474 Frysztak został kompletnie zniszczony przez wojska króla węgierskiego Macieja Korwina.

Kategorie produktów

Nasze tradycje i wartości

najlepszy smak od pokoleń

Nasz zakład i główna siedziba mieści się we Frysztaku, miejscowości położonej na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.

To tutaj, w bezpośrednim sąsiedztwie z malowniczą naturą powstają pyszne wędliny z mięsa dostarczanego od najlepszych hodowców.

Stara Wędzarnia kontynuuje tradycje mistrzów masarskiego rzemiosła z Frysztaka, którzy od wielu pokoleń słyną ze swojego kunsztu zawodowego.

Nasze wyroby produkowane są z wysokiej jakości mięsa wieprzowego, pochodzącego od najlepszych hodowców zwierząt.

Tradycja smaku

Nasze wyroby produkowane są na bazie naturalnych przypraw takich jak pieprz ,kminek, majeranek, czosnek i inne. Wyjątkową smakowitość zapewnia im wędzenie w piecu tradycyjnym opalanym naturalnym drewnem bukowym i owocowym.

— Czytaj więcej —
Stare, sprawdzone przepisy

Księga z recepturami, z których korzystamy ma datę druku 1956 r. Przepisy w niej zawarte stworzone zostały przez przedwojennych, frysztackich mistrzów masarskiego rzemiosła. Słynęli ze swych umiejętności aż po Lwów – z 10 kg surowego mięsa uzyskiwali 7 kg szynki.

Pamięć o ich fachu jest wiecznie żywa, a stare receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy dumni z tego, że możemy kontynuować ich tradycję, tworząc pyszne, swojskie wędliny.

Najlepsze mięso Wieprzowe

Naszą dewizą jest tradycyjna receptura mistrzów masarstwa, od dziesięcioleci stosowana przez wtajemniczonych następców. Do wyrobów wykorzystujemy wyłącznie najlepsze mięso wieprzowe z własnego rozbioru. Wysoka jakość i walory smakowe naszych produktów uzyskiwane są dzięki starannej selekcji surowca użytego do produkcji pochodzących z terenów Podkarpacia oraz doboru naturalnych przypraw.

— Czytaj więcej —
Wędzone prawdziwym dymem

To dzięki drewnu buka i dzikiej czereśni, których całe naręcza zużywamy codziennie magia tradycyjnych receptur może zostać dopełniona.

Kiedy z czeluści dymu wyłaniają się piękne, pachnące szynki i kiełbasy, wiemy, że korzystanie z najlepszych, naturalnych surowców to strzał w dziesiątkę!

— Czytaj więcej —